Výměna mikrospínače v zámku LP dveří

Již od nákupu fofo jsem měl problémy se samozamykáním. Jednou na dovolené v autě nikdo, klíčky se houpaly v zapalování a najednou klap, a auto zamčené. Jediná záchrana byla v tom, že byly otevřené páté dveře a tak nejmenší člen rodiny se vydal přes sedadla ke klíčkům…. Problémy se zamykáním se ale neopakovaly moc často, takže jsem problém odkládal a dostal jsem se k tomu až teď, kdy se k tomu přidaly problémy se stahovačkou okna a občasně nefungujícím reproduktorem.

Sundání výplně dveří se tu už několikrát popisovalo, takže to už vynechám a budu se věnovat výhradně zámku dveří. Jen podotýkám, že odřezávání vložky dveří přilepené nějakým černým svinstvem mě dost odrazovalo, ale vydržel jsem.
Vlastní zámek drží ve dveřích na 4 šroubech (torx) a klika dveří drží na dvou vrutech. Klika je spojena se zámkem dvěma táhly a při demontáži lze vše s trochou šikovnosti vyndat najednou. Táhla ze zámku jde demontovat následovně: táhlo od zámkové vložky je zajištěna plechovou pojistkou a táhlo od kliky lze vyjmout pootočením drátěného táhla v očku zámku o 90º.
Vlastní zámek vypadá takto:


Z druhé strany vypadá takto:


Ač výrobce deklaruje, že zámek je nerozebiratelný, není to tak úplně pravda. Obě poloviny zámku jsou spojeny po obvodu zaklapovacími zámky, ale je tu jeden problém, který je třeba před rozebráním vyřešit. Zámek je propojen jedním čepem skrz, takže při demontáži je nutné roznýtovanou hlavu čepu odvrtat.

Po odvrtání je nutno odehnout zajišťovací jazýčky:


Následuje vycvakání všech zámků (mimochodem je dobré na tento zákrok požádat o pomoc chobotnici – každá ruka je dobrá).
Docela jsem měl strach, jak se bude zámek chovat po rozpůlení, zda nevyskáčou nějaké plíšky, pružinky apod. Obavy byly liché a vlastní rozpůlení proběhlo v pohodě. Tady jsou obrázky: mechanická část


Elektrická část


Po rozpůlení na mě čekalo další překvapení. Kontakty mikrospínače jsou zality do izolační hmoty, takže vyjmout mikrospínač nebude žádná legrace! Před vyjmutím mikrospínače je třeba proměřit jeho polohu a rozměry si zapsat! (nový mikrospínač má jiné rozměry!)

Použil jsem plátek pilky na kov a pomalu ukrajoval tenké vrstvy materiálu až jsem se dostal na kontakty. Původní mikrospínač má ploché nožové kontakty a je nastrčený do patice. Já jsem nechal kontakty v patici a uřízl jsem je co nejblíž mikrospínače. A vypadá to asi takhle:


Tato část výměny je asi nesložitější a vyžaduje značnou trpělivost. Kontakty máme připravené, ale ještě jsme si nic neřekli o novém mikrospínači:
Jde o typ D2HW-A201D (rozměry: 13x7x5 mm) a odkaz na něj je na fóru nebo: tady . Stojí cca 50 Kč.


Mikrospínač přiletujeme na své místo:


A kontakty tavnou pistolí zalepíme kvůli pronikání vlhkosti:

Tím je vlastně téměř výměna dokončena, zbývá jen sestavit obě poloviny zámku a zajistit odvrtaný čep. Já jsem zvolil zajištění čtyřmi důlčíky proti pootočení.. Asi takto to vypadá:

Druhou stranu čepu jsem zalepil tavnou pistolí z důvodu axiálního posunu. Je to ale jen pro sychr, jelikož čep je nalisovaný s poměrně velkým přesahem.


Na úplný závěr zahneme zpět oba zajišťovací jazýčky a oprava je hotová. Po připojení k napětí, zámek funguje, zbývá ho jen dlouhodobě otestovat (mě ten původní nefungoval při teplotách nižších než cca +10º C).

Nářadí a nástroje:

nejdůležitější je odhodlání se do toho pustit a velká dávka trpělivosti, dále bitty torx, křížový šroubovák (tapec dveří), větší imbus (kryt madla dveří), sada plochých šroubováků (vypodložení při rozpůlení zámku), ostrý nůž – odlamovací (odřezání bitumenového tmelu při demontáži vložky dveří), pájka, tavná pistole, kleště, plátek pilky na kov, jehlové pilníky, posuvné měřítko, mazadlo WD-40. Snad jsem na nic nezapomněl.

Jako vždy na závěr vám přeji, abyste to vůbec nemuseli nikdy dělat.

Poznámka: předmět doličný, tedy zámek LP dveří FF1 byl vyroben v 10. měsíci 1999 a je možné že v novějších modelech může vykazovat nějaké inovační změny, ale předpokládám že na funkci (i rostlináře) to nebude mít vliv.
PS: dodatečná upřesňující informace – vyobrazený zámek se montoval od 15.2.1999 do 15.11.2001 a výměnou mikrospínače jsem ušetřil cca 3200 Kč s DPH.

Zdroj: http://www.ford-focus.cz

Autor: Jemar

Přímý odkaz: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopic.php?f=182&t=11976