Osvětlení prostoru pro nohy

Pokec: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopic.php?f=86&t=4279&st=0&sk=t&sd=a

Chceme-li FoFo II dovybavit tímto osvětlením, jsou tři výchozí možnosti:

1) Vše je připraveno, stačí pouze osadit žárovky. Podle chuti W5W, W3W nebo W2W. (diskuse zde)
2) Vše se zdá být připraveno ale po vložení žárovek tyto nesvítí.
3) Ve voze nejsou patice ani kabeláž.

Následující návod popisuje potřebnou úpravu pro případ 2). V případě 3) by bylo nutné sehnat potřebnou kabeláž včetně obou patic žárovek a napájení osvětlení zapojit pravděpodobně mezi kontakty 7 a 13 na svorkovnici C98 (nevyzkoušeno ale je to napájení stropního světla. Mělo by to být totéž, jen na jiné svorkovnici).

Kromě vyobrazeného materiálu a nářadí se ještě hodí černá izolační páska, lámací nůž a montážní svítilna.

C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img001x.jpg
1) VYPNEME ZAPALOVÁNÍ. ZJISTÍME KÓD RÁDIA! Pokud je rádio původní, měl by být správný kód na nálepce v přihrádce, pokud tam tedy je samotná nálepka. Pokud ne, je třeba hledat v dokumentaci k rádiu, případně využít hledání na tomto fóru a kód zjistit podle výrobního čísla. Rádio také zapomene čas, nastavení hloubek/výšek a fade/bal, nastavení AVC i další uživatelská nastavení obou úrovní MENU (dlouhý/krátký stisk), proto je vhodné tato nastavení předem projít a zaznamenat, abychom se pak nedivili.

2) Odstraníme kryt, máme-li ho, povolíme žluté rychloupínací šroubky a spustíme pojistkovou skříňku dolů. Nyní jsou vidět obě svorkovnice. C102 a C98.
C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img003fe.jpg

3) Zatlačením na západky odklopíme kryt svorkovnice C102, čímž jí zároveň odpojíme od skříňky. Před odpojením konektoru se znovu ujistíme, že známe kód rádia!

C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img004nw.jpg

C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img005ee.jpg

Nyní můžeme identifikovat svorku č. 41, do které vede dvojice černobílých vodičů, jsou to „mínusy“ od obou žárovek.
Vytáhneme konektor a ověříme, chybí-li kontakt č. 41. Pokud by zde byl, je třeba hledat příčinu někde jinde, rozhodně bych v tomto případě nic nepropojoval.
C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img007f.jpg

4) Vybereme si jeden z černobílých drátků, na který pomocí rychlospojky přicvakneme naší propojku. Nakonec je vhodné nový vodič uchytit pomocí izolační pásky ke svazku, s výhodou lze využít i původní stahovací pásek.
C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img008sw.jpg

C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img009j.jpg

C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img010qj.jpg

5) Přesuneme se na svorkovnici C98, zde identifikujeme žlutočerný vodič na svorce č. 13. Je to zem, spínaná pro stropní světlo. Zatlačíme shora na západku a konektor odpojíme. Pomocí lámacího nože opatrně odstraníme asi 6 cm původní izolační pásky a opět pomocí rychlospojky přicvakneme druhý konec naší propojky.
C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img011xd.jpg

C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img012q.jpg

C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img013xw.jpg

6) Obnovíme izolaci, zároveň omotáme i rychlospojku a pomocí izolační pásky celkově urovnáme náš výtvor.
C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img015ie.jpg

7) Zasuneme obě svorkovnice zpět. Pokud jsme dosud neosadili žárovky, uděláme to nyní. Doporučuji slabší, než 5W, tedy celoskleněnou W3W nebo W2W. Pojistkovou skříňku „zavřeme“ nahoru, utáhneme rychloupínací šroubky a vrátíme zpět kryt. Do rádia zadáme kód (první pozice tlačítkem „1“, druhá tlačítkem „2“… potvrdíme tlačítkem „5“) a uvedeme uživatelská nastavení do původních stavů.
C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img016m.jpg
Pokud už stropní světlo automaticky zhaslo, znovu zavřeme/otevřeme dveře, nebo stiskneme odemykací tlačítko na dálkovém ovladači. Nyní by se mělo osvětlení rozsvítit současně se stropním světlem.

8) Uklidíme po sobě nepořádek, na který je teď mnohem lépe vidět. Díky důmyslnému umístění žárovek vidíme i v prostoru pro nohy cestujících na zadních sedačkách (nevozíme-li pod sedačkami startovací kabely a řetězy v igelitkách, jako někdo…). Zároveň je třeba konstatovat, že by bylo třeba ve voze také občas vyluxovat koberečky.
C:\Users\TomMSI\AppData\Local\Temp\img018gi.jpg

Zdroj: http://www.ford-focus.cz

Autor: Nepér

Přímý odkaz: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopic.php?p=467340#p467340