Dezinfekce klimatizace

Pokec: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopic.php?f=8&t=3900

Nejúčinější je metoda č.4!!!! (metoda 1 a 2 zápach většinou neodstraní!!!) Zápach klimatizace vzniká nejčastěji ve výparníku a způsobují ho bakterie a plísně, které se množí na vnitřním výměníku klimatizace (tzv. výparníku), protože jde o nejchladnější a nejvlhčí místo v interiéru vozidla.

K čištění či dezinfekci klimatizace existují nejrůznější prostředky, které se dají rozdělit do čtyř skupin. Je důležité si přečíst návod na konkrétním přípravku a podle toho zvolit přípravek, který se nám nejlépe hodí .
1. Přípravky pro odstranění (pohlcení) zápachu někdy kombinované i s dezinfekcí:

při použití není třeba vůbec nic demontovat, přípravek se položí na podlahu za zadní sedadlo či jinam dle návodu a zapne se vnitřní okruh cirkulace vzduchu a přípravek se odjistí (pak sám stříká náplň do interiéru vozidla). Počká se cca. 10 minut než se vyprázdní a je hotovo. Použití není vhodné, když už je zápach klimatizace silný.
2. Přípravky k dezinfekci (odstranění bakterií atd., které se mají nastříkat do průduchů, odkud fouká vzduch v interiéru- většinou jsou to přípravky, které vytvoří pěnu a stříkají se do všech možných výdechů v interiéru. Zde opět většinou nedojde k úplnému odstranění zápachu, protože se pěna nedostane pořádně na výparník.
3. Přípravky k dezinfekci (odstranění bakterií atd.), které se stříkají do prostoru sání vzduchu

(v motorovém prostoru před předním oknem, zde nutná demontáž pylového filtru. U Focuse II, je demontáž pylového filtru pro amatéra velmi komplikovaná a proto dle mne pro Focuse II nepoužitelné.
4. Přípravky k dezinfekci (odstranění bakterií atd.), které jsou určeny k nastříkání přímo na výparník.

Tyto prostředky (bod č.4) a tato metoda (bod č.4) je nejúčinější a na 99,9% vyřeší problém se zápachem. ,

Jak se k výparníku u Focusu II. dostat? Zde je návod slovní + foto popisovaných úkonů.
V prostoru u spolujezdce vedle řidiče se odmontuje plast, který drží jeden šroubek obr. č 1.
Následně vyndáme kolínko pootočením ve směru hodinových ručiček (je tam jen nacvaklé). Nyní máme otvor, do kterého zasuneme hadičku z přípravku na čištění klimatizace a celý obsah, který vytvoří pěnu tam nastříkáme. Přesný návod jak postupovat je vždy uveden na obalu a líší se dle konkrétního přípravku. Po vystříkání výparníku a následnému počkání, než přípravek pomalu odteče, se můžeme kochat svěžím vzduchem . Po zápachu není ani památky. Vše je jen má zkušenost a můj amatérský postup. Neručím za to, že je vždy vše tak jak jsem napsal.


Zdroj: http://www.ford-focus.cz

Autor: Forfoc

Přímý odkaz: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopic.php?f=185&t=18981